Ak máte telefón po ruke, vezmite ho a urobte si selfie. Na ktorú stranu ste otočili hlavu? Výsledky psychologického výskumu naznačujú, že pravdepodobne ste sa rozhodli podvedome ukázať svoju ľavú stranu. Tento zvláštny jav sa nazýva zaujatost ľavého líca a jeho história siaha až do čias olejomalieb.
Pozorovanie
V roku 1973 Christopher McManus a Nicholas Humphrey študovali na Univerzite v Cambridge 1 474 portrétov zo západnej Európy, ktoré pochádzali zo 16. až 20. storočia. Zistili, že 891 z nich ukazovalo viac ľavú stranu tváre ako tú pravú. „Tento 60-percentný presah k ľavej strane je vysoko významný,” napísali po vykonaní štatistickej analýzy. Inšpirovaný touto štúdiou sa v tom istom roku Martin LaBar pozrel na súčasný zdroj portrétov – dva vysokoškolské ročníky z roku 1972, kedy si všimol podobnú tendenciu nakláňať sa na ľavú stranu tváre viac ako na tú pravú.
Keďže si čoraz viac ľudí začalo so sebou nosiť fotoaparáty a neskôr aj smartfóny, príležitosť skúmať tento podivný jav bola čoraz väčšia. Štúdia z roku 2015 zistila, že pri štandardnej selfie sa ľudia pravdepodobnejšie fotili z ľavej strany. Keď bola selfie urobená v zrkadlovom móde, objavil sa sklon k pravej strane tváre, čo opäť naznačuje, že vo všeobecnosti preferujú ľudia na fotografiách vzhľad k ľavej strane. Ďalšie štúdie od tej potvrdili že selfies orientované na ľavú stranu dostávali viac lajkov a komentárov na Instagrame.
Dôvod
McManus a Humphrey predostreli niekoľko potenciálnych vysvetlení vo svojej práci. Prvé vysvetlenie bolo jednoduché: Väčšina umelcov sú praváci, a teda považujú za jednoduchšie namaľovať profil orientovaný doľava. To však nevysvetľuje éru fotiek a selfies.
Ďalšími hypotézami boli, že ľavá strana tváre môže byť vo všeobecnosti považovaná za atraktívnejšiu alebo že ľavá strana zorného poľa, pod kontrolou pravej hemisféry mozgu, je lepšia pri rozpoznávaní tváre.
Práca z roku 2017 hovorí: „Aj keď si to zriedka uvedomujeme, výrazy tváre emócií sú asymetrické: máme tendenciu vyjadrovať väčšiu emóciu na ľavej strane tváre.” Toto je pravdepodobne najviac akceptované vysvetlenie fenoménu.
Na akú stranu počas selfie sa otáčate vy?