Prezeráš sa počas videohovoru stále len na seba? Neboj sa, nie si v tom sám. Psychológ vysvetlil, čo je za tým.

zdroj: shutterstock
Zdieľaj článok so svojimi priateľmi

Mnoho ľudí počas videohovorov často sleduje hlavne svoj obraz. Prečo to robíme? Psychológ má na to odpoveď.

Ak si sa niekedy pristihol, že sa počas videohovoru viac zameriavaš na seba, neznepokojuj sa – nie si narcista. Či už ide o videohovor s priateľmi alebo pracovnú poradu, väčšina ľudí má tendenciu sledovať svoj vlastný obraz viac než ostatných. Podľa psychológa na to existuje jednoduché vysvetlenie.

Prehnaná sebakontrola

Niektorí ľudia sa na seba pozerajú podvedome, iní to robia zámerne. Podľa kyberpsychológa Andrewa Franklina je to spôsobené predstavou, že sú neustále pozorovaní ostatnými účastníkmi hovoru. „Mnoho dospievajúcich trpí tým, čo sa nazýva imaginárne publikum – veria, že ich okolie venuje pozornosť každému ich pohybu,“ vysvetľuje Franklin pre portál Business Insider.

Tento jav je typický pre mladých ľudí v období dospievania, no môže pretrvať aj v dospelosti. Tínedžeri sú obzvlášť citliví na hodnotenie od rovesníkov, preto si dávajú veľký pozor na svoju prezentáciu. Pozerajú sa na seba, aby kontrolovali svoj vzhľad, mimiku a výrazy tváre, lebo veria, že sú neustále sledovaní. „V skutočnosti však nie sú sledovaní ani kritizovaní tak, ako si myslia,“ hovorí psychológ.

Príliš veľa podnetov a stres

Nie vždy je za týmto správaním imaginárne publikum. Franklin uvádza, že stres alebo preťaženie podnetmi môžu byť ďalšími dôvodmi. Pri osobnej konverzácii vnímame gestá, mimiku, reč tela a tón hlasu, čo pri videohovore chýba. Tento nedostatok informácií môže byť stresujúci.

„Online komunikácia závisí na obrazovke, ktorá môže byť malá,“ hovorí Franklin. „Chýbajú vám mnohé informácie, ktoré by ste získali pri osobnom stretnutí. To môže spôsobiť napätie počas videohovorov.“

Mohlo by vás zaujímať:  Ako technologické inovácie menia náš každodenný život: Výhody a výzvy

Franklin tiež tvrdí, že pohľad na mnoho ľudí v malých oknách na obrazovke môže byť unavujúci. Preto ľudia často upierajú pohľad na svoj obraz ako spôsob, ako sa vyrovnať s nadmerným stimulačným zaťažením počas videohovoru.

Zdroj: shutterstock

Je to normálne

Franklin hovorí, že je to úplne normálne. Väčšina ľudí má počas videohovoru problém nefixovať sa na seba. Ak máš teda pocit, že všetky oči sú na tebe, pravdepodobne to tak nie je. Každý účastník venuje týmto hovorom len čiastočnú pozornosť. Preto, ak sa často pozeráš na seba, pravdepodobne to robia aj ostatní.