5 faktov o Halloweene, ktoré ste nevedeli

Zdieľaj článok so svojimi priateľmi

Môžeme si myslieť, že Halloween je dosť bizarný moderný sviatok, ktorého dominantou sú kostýmy a cukríky. Opak je ale pravdou. Prečítajte si niekoľko zaujímavých faktov, ktoré ste pravdepodobne nevedeli.

Halloween je viac írsky ako deň svätého Patrika

Pôvod Halloweenu pochádza z keltského festivalu mŕtvych nazývaného „Samhain.“ Kelti verili, že duchovia mŕtvych blúdia po Zemi. Ľudia sa preto obliekali do kostýmov a nechávali „odmeny“ pri svojich dverách pre blúdiacich duchov. Okolo prvého storočia pred naším letopočtom sa tieto zvyky začali formovať, no neskôr boli prerušené a prispôsobené kresťanskými misionármi na oslavy, ktoré sú bližšie tomu, čo dnes uznávame. Až v ôsmom storočí pápež Gregor III určil 1. november ako deň na uctievanie všetkých svätých.

Na prvých oslavách Halloweenu ste mohli mať na sebe zvieracie kože a hlavy

Zdroj: wikipedia.com

Podľa starých rímskych záznamov kmene pôsobiace v dnešnom Nemecku a Francúzsku tradične nosili kostýmy so zvieracími hlavami a kožami, aby sa spojili s duchmi mŕtvych. Tento zvyk pokračoval aj v súčasných oslavách Samhainu, keltského sviatku, ktorý inšpiroval Halloween v Amerike. Na tento deň sa Kelti často obliekali za zlých duchov tak, že si začiernili tvár. Vodca sprievodu nosil biely plášť a niesol drevenú hlavu koňa alebo zdobenú konskú lebku.

Tekvicové hlavy boli pôvodne vyrábané z repy, mrkvy a zemiakov

Zdroj: wonderopolis.com

Vyrezaná tvár (pôvodne nazývaná Jack-o’-lantern) pochádza zo starej írskej povesti o mužovi menom Stingy Jack. Podľa mýtu sa Stingy Jack opil s diablom, ktorého presvedčil, aby sa premenil na mincu a zaplatil za nápoje. Jack potom vložil diabla v tvare mince do svojho vrecka so strieborným krížom, ktorý mu bránil premeniť sa späť. Jack sľúbil, že diabla oslobodí, pokiaľ mu nebude roky zasahovať do života a ak zomrie, diabol nikdy nebude môcť získať jeho dušu. Keď sa diabol premenil späť, Stingy Jack ho znova podviedol. Presvedčil ho, aby si vzal kus ovocia zo stromu. Kým bol diabol na strome, Stingy Jack vyryl kríž do kôry a tento trik zaistil Jackovi ďalších 10 rokov života bez diabla. Po Jackovej smrti sa Boh rozhodol, že nie je hoden neba, ale diabol sľúbil, že nikdy neprivedie jeho dušu do pekla. Jack tak preto stále blúdil po Zemi len s horiacim uhlíkom v repe ako lampou. Na základe tohto mýtu Íri vyrezávali strašidelné tváre do repy, mrkvy a zemiakov, aby vyplašili Stingy Jacka alebo iných duchov.

Mohlo by vás zaujímať:  Najdrahšia svadba na svete: 563 miliónov libier za obrad, ktorý prekonal aj kráľovskú svadbu Harryho a Meghan

Niektoré útulky nedovolia adopciu čiernych mačiek v období Halloweenu z obavy rituálov

Zdroj: istock.com

Nie je jasné, či sú čierne mačky naozaj obetované počas Halloweenu, avšak rôzne útulky odmietajú umožniť adopciu týchto mačiek pred sviatkom týmto sviatkom. Lynda Garibaldi, riaditeľka útulku The Cats’ Cradle v Morgantone v Severnej Karolíne, sa pre časopis The Huffington Post vyjadrila, že útulok počas októbra odmieta adoptovať čierne mačky kvôli poverám a obavám, že ich adoptujú nesprávni ľudia.

Má Halloween zlý vplyv na deti?

Zdroj: istock.com

Skupina detí v kostýmoch s jediným cieľom ako sú sladkosti sa ukázalo ako faktor vedúci k „deindividuácii.“ Tento psychologický termín vysvetľuje, čo sa deje, keď skupina dospievajúcich menej dbá na následky svojich individuálnych činov, čo ich vedie k činom, ktoré by sami nikdy nevykonali. Štúdia zistila, že deti pobehujúce v kostýmoch v skupinách pravdepodobnejšie ukradli cukríky a peniaze, ako deti v bežnom oblečení alebo deti, ktoré v skupine neboli. Ďalšia podobná štúdia zistila, že deti s maskami mali významne väčšiu tendenciu zobrať si omnoho väčšie množstvo ponúkaných sladkostí, ako deti bez masiek.